4 דברים שכדאי שיהיו לך לפני שאת פותחת עסק

שלט פתיחת עסק

1. תשובה טובה לשאלה למה.

קודם כל צריכה להיות לך תשובה ממש טובה לשאלה למה.

למה דווקא את העסק הזה, למה דווקא עכשיו, למה כעצמאית ולא כשכירה.
התשובה צריכה להיות מעומק הנשמה כי כשיגיעו האתגרים (והם יגיעו) וכשתרד המוטיבציה (והיא תרד),
תוכלי תמיד לשלוף את התשובה שבגללה פתחת את העסק הזה, והיא תהיה כל פעם מחדש הרוח במפרשים שלך.
אם אין לך תשובה ממש טובה לשאלה למה, תעצרי רגע, תבחני את זה מול עצמך, אולי גם מול אשת מקצוע (הכוונה היא ליועצת תעסוקתית – אני מכירה כמה מומלצות אם את צריכה שמות).
לעצמאיות שמגיעות מאותו התחום בו היו שכירות קודם יכול להיות קל יותר לדעת למה. אם את עוברת לתחום חדש לגמרי, לפעמים יהיה נכון להתנדב קצת בתחום הזה, ולחוש אם את באמת נהנת מזה וטובה בזה.
עד שתהיה לך תשובה טובה אני מציעה לא לעבור לשלב הבא.
וכן, זה בסדר לטעות, לנסות לקום וליפול ואולי להצליח. פשוט זו כנראה לא הדרך הקלה. בעיניי, הדרך הקלה ביותר היא לדעת למה ורק אז לעבור לאיך עושים את זה.

אגב, התשובה שלי לשאלת הלמה, מאוד ברורה לי: זה גדול ממני, זה מה שנועדתי לעשות, זו ההגשמה שלי, זה מה שהייתי רוצה לעשות גם אם זה לא היה קשור לפרנסה שלי, כלומר הייתי עובדת בזה גם אם לא הייתי זקוקה לכסף כלל.
לקח לי כמה שנים וכמה גלגולים של העסק כדי שהתשובה תהיה ברורה לי עד כדי כך, אבל אני חושבת שזיק של זה היה שם מלכתחילה כשיצאתי לעצמאות בפעם הראשונה.

2. תוכנית עסקית

אחרי שיש לך תשובה טובה, את יכולה לשמוח כי השלב הקשה מאחורייך. את יודעת לאן את רוצה ללכת, ועכשיו תצטרכי להתחיל ללכת.

להתחיל ללכת אומר קודם כל להכין תוכנית עסקית.
אני מציעה לפתוח אקסל ובצורה מסודרת לכתוב למעלה את חודשי השנה ומימין את המוצרים ו/או השירותים שאת מתכוונת למכור, כמה מהם ריאלי למכור בכל חודש, מה ההוצאות הצפויות, ולהבין כמה כסף תוכלי להרוויח בכל אחד מהחודשים בשנה הראשונה לעסק.
בשלב הזה את בעצם מגששת אחר יתכנות כלכלית, יש כאן הרבה משתנים ויכול להיות שתדייקי את התוכנית עוד כמה וכמה פעמים תוך כדי תנועה, אבל כל עסק צריך תוכנית עסקית.
אגב בשלב הזה הרבה פעמים מבינים שהשנה הראשונה עשויה להיות מאתגרת כלכלית. לכן, ההמלצה תהיה לבדוק שיש לך גב כלכלי לדבר הזה. גב כלכלי יכול להיות מקבלת דמי אבטלה בשלבים הראשונים של הקמת העסק (לפני שהוא מכניס כסף), יכול להיות משילוב של עבודה כשכירה וכעצמאית בהתחלה עד שמגיעה לסכום מסויים, יכול להיות הסתמכות על חסכונות, על משכורת של בן/ בת הזוג ואפילו על הלוואות (אם זה המצב אז במשנה זהירות ועם תוכנית עסקית עוד יותר מדוייקת אפילו).

כן, יש עסקים שינסקו מייד עם הקמתם, ולא יצטרכו שום גב כלכלי, אבל לרוב העסקים לוקח זמן, ולכן הם נדרשים לתוכנית חכמה ולהדרגתיות.

3. רואה חשבון

תצטרכי לבחור רואה (או רואת) חשבון ואני באופן אישי מעדיפה את מי שמגדיר את עצמו גם כיועץ מס, כדי שלא רק ייצג אותך מול הרשויות בישראל, אלא שיגדיל ראש, ויעזור לך להתנהל כלכלית נכון יותר.
איך תבחרי? לפי המלצות או הכרות אישית, וגם לפי התאמה לקריטריונים שאת מגדירה כחשובים לך.
עוד לפני שאת בוחרת תעשי שיחת טלפון לא מחייבת עם רואה החשבון, שבה תנסי להבין מה מועד פתיחת העסק הנכון, האם תצטרכי לפתוח עוסק פטור או מורשה, כיצד תתנהל העבודה מולו וכדומה.
העבודה מול רו"ח יכולה להיות מאוד נעימה וקלה ובוואטסאפ, או מאוד מסורבלת ורשמית כזו שתצריך ממך התעסקות מעייפת בהנהלת חשבונות, ויש לזה חשיבות. יש חשיבות גם לעלות החודשית, זה סעיף קבוע לתמיד בהוצאות העסק. יש חשיבות מסויימת גם לכימיה בינכם כי זה צריך להות מישהו שאת סומכת עליו ושנעים לך לעבוד מולו.

4. ערוצי שיווק

זה הסעיף שיכול להיות הכי נחמד או הכי קשה.

לכאורה זה מאוד קל – את בוחרת 2-3 ערוצי שיווק עיקריים (בדרך כלל דיגיטליים) שבהם תצאי לעולם, ודרכם יגיעו הלקוחות לעסק שלך. מתחילה לפעול בערוצים האלה ולתת ערך בצורה רציפה וקבועה.
אל הקלות הזו נמזוג קנקן שלם של מחסומים והתנגדויות פנימיות כמו רתיעה, הססנות, פרפקציוניזם ודחיינות ועוד – ויהיה לנו מאוד קשה להתחיל.
כשנוסיף על הקשיים הפנימיים את כל המסרים שאנשי שיווק דוחפים לנו נהפוך את המשימה לבלתי נסבלת לחלוטין…על איזה מסרים אני מדברת? למשל על…
את חייבת ליצור קורס דיגיטלי, את חייבת להציע תהליך ליווי ארוך, את חייבת לתת מדריך מתנה ולאסוף את הנרשמים לרשימת תפוצה שתדוורי לה, את חייבת להוציא אלפי שקלים על קידום ממומן, את חייבת פוסט קרסולה באינסטגרם, את חייבת מיתוג, את חייבת אתר, את חייבת וידאו, את חייבת סיסטם, את חייבת לכוון ממש גבוה, את חייבת לעשות קורס שיווק מסודר, את חייבת ככה ואת חייבת ככה.
ואני אומרת:
שקט. דממה.
שום דבר את לא חייבת, ממש לא.
אני אלך רגע לעולם הקוסמטיקה להסביר את זה – נכון שאומרים גם שם שאנחנו חייבות קרם יום וקרם לילה וקרם מיוחד לעיניים, ואחד לצוואר, ומסכה וסרום ובלה בלה, ואני אומרת – לא. כל הדברים האלה יתנו לי אולי עוד 20% יופי (בלחץ) אבל 80% ממילא ינבע מהפנימיות שלי ממי שאני, מאיך שאני מרגישה, ממה שיש לי לתת לעולם גם בלי אף תכשיר בכלל.
אז ככה אני אומרת גם כאן את ה-80% יש לך כבר מעצם מי שאת ומעצם זה שיש לך תשובה טובה לשאלה למה (תחזרי לסעיף הראשון אם עדיין אין לך). ואת יודעת מה? 80% זה אחלה. את טובה כמו שאת וכל הכבוד לך.
את רוצה לא ללכת לבד את הדרך? את רוצה להתקדם מהר יותר או בקלות יותר? את רוצה עזרה נקודתית כאן ושם?
את צודקת, ותקחי. אין בעיה. אבל מתוך תחושה שהכל בסדר כפי שאת כבר עכשיו.

בהצלחה בפתיחת העסק החדש שלך (:

2 מחשבות על “4 דברים שכדאי שיהיו לך לפני שאת פותחת עסק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top